Přeskočit na hlavní obsah

Jak jsem nedaroval vajíčko

Tak jsem zase jednou dopadl jak agrotechnik u Chlumce. Vídám v poslední době celkem pravidelně v brněnských šalinách letáčky s výzvou "Darujte vajíčko!". Říkal jsem si, co to může být za akci, jestli charita plánuje velkou velikonoční smaženici pro potřebné, nebo je to nějaká tajná součást protikrizového plánu pro oživení české ekonomiky?

Pak mě to najednou trklo - vajíčka a veřejná sbírka. Veřejná sbírka a vajíčka! To je ono. Vzpomněl jsem si na hodiny dějepisu, matičku Prahu, zlatou kapličku, "Národ sobě", ale hlavně na stavbu Karlova mostu s numerologicky vděčným datem 13579731 (tedy 9.7.1357 5:31). Tam se přeci používaly vaječné žloutky při stavbě a nyní po několika velkých povodních je přece potřeba dát této kulturní památce novější kabát. Praha, které byly díky Suché Lózi ořezány procenta při přerozdělování daňových výnosů, si nemůže v této těžké době dovolit financovat rekonstrukci sama. Proto volá všechny dobré čechy, moravské čechy a slezské čechy k této sbírce.

Můj vlastenecký duch zaplesal - konečně mohu udělat něco pro vlast - pro město nejpovolanější, pro trůn moudrosti, pro zrcadlo spravedlnosti, pro těšitelku zarmoucených, pro mrtvou Prahu v dešti. Nerozmýšlel jsem se ani minutu, zajel jsem do nejbližšího hyper-diskontu a koupil celé plato bio-vajec s růžovou nálepkou "dobrá farma". Pravda, trochu mě zarazilo, že se ke značení biovajec nepoužívají inkoustová razítka, ale čárové kódy a plastické obrazce (asi pro nevidomé) ze slepičího trusu, ale když už se vracíme k osvědčeným stavebním technologiím je podle mého názoru předpona bio ta nejdůležitější.

Doma jsem začal gúglit, kam bych měl vajíčka poslat - doménou z nejpovolanějších jevila se mi www.otravakarlovamostu.cz. Ihned jsem telefonicky kontaktoval zhotovitele a informoval ho o svém plánu darovat vajíčko. Bohužel jsem se dozvěděl, že si mám svá vajíčka strčit slušně řečeno za klobouk. Hmm, jiný kraj jiný mrav. Pochopil bych to na slovácku, nebo u myslivců, kde si za klobouk (či jinam) strkají rozličné věci, ale co já zapřísáhlý kšiltofkář?

Teď jen řeším co s platem vynikajících biovajec - děti mi odmítají zářivě modré bílky konzumovat.

Zdroje:
gúgl
petr gazdík, sdružení místních samospráv
litanie loretánská
petr bezruč - slezské písně - praga caput regni
http://www.opravakarlovamostu.cz/

Komentáře