Přeskočit na hlavní obsah

Madeira #11 Déšť dští v Portugalsku zvláště tam kde je pláň

Konečně nás pokřtil na výletě klasický místní deštík. Zjeví se odnikud, pár minut lije jak z konve a za chvíli je po dešti. Dneska těch bio-natur-sprch teda bylo víc.

Na dálnici mi začla svítit kontrolka tlaku v pneumatikách. Potvora! Zastavuji na nejbližší čerpací stanici a dofoukávám z plných plic. Zadní kola byla na 0.7bar a 1.1bar, rovnáme na 2.3 a vyrážíme dál. Kontrolka nezhasla. Potvora! Na příští čerpací stanici přeměřujem. Prej "Dobrý", hlásá zaprášený ciferník. Ignorujíc pro dnešek vlezlou kontrolku pokračujem. Budu to muset pořešit v půjčovně.

Vyjeli jsme dnes opět na rozcestník u "25 Fontes" s tím, že sejdem na jižní svah a levádu začneme tunelem (Túnel do Rabaçal). Mírně poprchá. Pak víc. Ondra už se za 10 minut po vystoupení z auta ptá "A nemohli bychom jít už zpátky?". Odpovídám klasickým "Vyděržaj pioněr!". Vodopád Risco je dnešní cíl a i v dešti je úchvatnej.

Cestou zpátky do kopce k autu se mraky protrhají a sluníčko nás trochu vysuší. Sjíždíme do Ribeira da Janela na severním pobřeží a fotíme rozbouřené vlny. Asi mají dneska menší party. V tom se asi koupat nebudem, říkám si.

Přejíždíme do sousedního Seixalu. Prý je tu přírodní koupaliště. Berem foťák a plavky a jdem si užít vzrušujícího vlnění. Po pár vteřinách ve vodě se slunečný den mění na prudký slejvák. Trháme rekord v převlékání a běžíme najít přištřešek než se nejhorší průtrž přežene.

Cestou domů nakupujem asi 10kg pečiva, nějak jsem měl velké oči. Teď budem potřebovat ještě velké žaludky, aby se s tím se ctí popraly.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

MUM 2016 - druhé stříbro v MČR v etapovém ultramaratonu

Nadpis prozrazuje, že se mi dnes podařilo završit obhajobu loňské střibrné pozice na Moravském ultramaratonu. Zlatý bez problémů dokončil opět Dan Orálek a s bronzem nakonec nově odchází Ondra Strnad. Katka skončila pátá mezi ženami na MiniMUMu. Celkově se závodů zůčastnilo 216 lidí a všech 7 etap (301km) z toho doběhlo 49. Jistě se ptáte, jak to vypadalo na tratích po čtvrté etapě. V páté Olešnické se jde velká část po asfaltu a já jsem tuhle etapu zvolil jako regenerační. Nikam jsem se nehnal, ale i tak se mi dařilo držet se s Danem až do druhé občerstvovačky. Přiznávám, kdyby cestou nemusel odběhnout do keříčků, tak bych ho po první občerstvovačce už neviděl. Do cíle jsem doběhl druhý a na třetím místě byl se ztrátou minuty Ondra Strnad (od poslední OS do cíle byl o 4 minuty rychlejší než já). Cenami za umístění v Olešnické etapě byly dárkové balíčky se spoustou dobrot, takže velké díky tamnímu panu starostovi. Do další etapy z Bystřice nastoupil i Jirka Čípa a všem ukázal,

MUM 2017

Tak za sebou mám po roce další očistný rituál v podobě týdenního etapového ultramaratonu. Letos jsem žádný velký úspěch neslavil. Cítil jsem se jak na horské dráze a celkově jsem doběhl šestý. I když to je znatelné zhoršení oproti předchozím letům, stejně to považuju za úspěch. První etapu jsem v začátku přepálil, druhou jsem zabloudil, třetí mě nebavila, čtvrtou (Tišnovskou) jsem se nakopl a skončil bramborově čtvrtý, pátou jsem posledních 15km protrpěl, šestou a sedmou jsem se už jen kochal a užíval si pohyb. Prošel jsem letos během MUMu mentálním posunem a přepl jsem se ve druhé půlce do nezávodního módu, který jsem předtím obdivoval u starších účastníků. Není důležité, kdy jste v cíli, ale je důležité, že tam nakonec doběhnete. Nejde vám o bednu, ale o pohyb, lidi okolo, přírodu, scenérie. Jak už bývá na MUMu zvykem, vyhrál nesmrtelný démon Dan Orálek.

MUM aneb jak jsem předhonil démona

Loni jsem ti, drahý čtenáři mého neaktualizovaného deníčku, vyprávěl, jak jsem honil démona  při Tišnovské etapě Moravského ultramaratonu . Rok se s rokem sešel a vzpomínky na protrpěné kilometry zakryl svým šedým příkrovem (ne)milosrdný čas. A tak si na začátku června říkám, loni jsem zvládnul etapu, proč bych letos nezvládl tři? Tři už dají dohromady účast v soutěži MiniMUM. A slovo se stalo skutkem a já se přihlásil do této sebemrskačské zábavy. První "Lomnickou" etapu mám po včerejšku zdárně za sebou. Co zdárně? Výborně! Já ji totiž s výkonem 3:28:30 vyhrál a pokořil jsem i Brněnského Démona a mistra v ultramaratonech Dana Orálka. Vítězky první etapy (autor Dan Orálek) Teď se ale musím přiznat, jak se mi to (nezaslouženě) povedlo. Start na náměstí Lomnice proběhl zdárně, až na to že Standa Juránek (běžec a čerstvě jmenovaný čestný člen Asociace ultramaratonců, politik)  dojel autem až půl minuty po startu, tak jen vyskočil, běžel nám naproti a volal: "Já si